#21
patsis

στονάρω: φαλτσάρω ελαφρώς, τόσο ώστε να γίνεται αντιληπτό, αλλά να μην καταστρέφει το κομμάτι που παίζω στο μουσικό όργανο, ή το τραγούδι που τραγουδώ. Από το ιταλικό stonare, αδιευκρίνιστης σε εμένα ετυμολογίας (και ετυμολογικής σχέσης με τον τόνο - ίσως < extonare).

Μια κατ' αρχήν αναζήτηση: 1, 2, 3.

#22
σφυρίζων

Για δες κι εδώ - επιβεβαιώνει το περί ex - tonare (εκτός τόνου).

#23
σφυρίζων

ΚΑτόπιν αυτού μπορείςνα το ανεβάσεις, νομίζω;

#24
patsis

Δεν είμαι σίγουρος αν σημαίνει αυτό ακριβώς ή αν διαφοροποιείται από το φαλτσάρω με κάποιον άλλο, πιο συγκεκριμένο, τρόπο.

#25
σφυρίζων

Α, νόμιζα ότι η απορία ήταν για την ετυμολογία. Κάνας ιταλομαθής φιλόμουσος? Χότζουλας ακούει?

#26
patsis

#27
jesus

η γαϊδούρα, κοντή σχέση σε αγροτικά-τρακτέρ-τζιπ που δεν δίνει ταχύτητα αλλά μεγάλη ροπή. λέγεται γενικά;

#28
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Εχει αργκοτική αξία το λεκτικό σχήμα στο οποίο αναφέρεται μόνο το επίθετο και παραλείπεται / εννοείται το ουσιαστικό?

Πχ ήρθε μια αδέσποτη (σφαίρα)

είναι το καλλιτεχνικό μου (ψευδώνυμο) κλπ

Δεν ξέρω αν λέγονται πολλά τέτοια που να σηκώνουν λήμμα ομπρέλλα ή αν έχει κουβεντιαστεί κάτι τέτοιο εδώ.

#29
vikar

Ωραίος ο Χτήνος. Το φαινόμενο είναι ασφαλώς καθολικό (ξερωγώ, απ' το νερό ώς το κινητό), και νομίζω θα σήκωνε λήμμα εδώ μόνο στην περίπτωση που απαντάται συχνότερα στην αργκό. Είναι έτσι;...

#30
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Δεν ξέρω παπά μου, ρωτάω :-Ρ

#31
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Ας κάνουμε ένα μερακλήδικο (καφέ) να το σκεφτούμε.

#32
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Πιάσε δυό καθαρά (ποτήρια) μάστορα. Πιθανώς να έχει ψωμί το θέμα. Για πείτε.

#33
vikar

Γειά σου Χτήνο με τα ωραία σου (εδώ: παραδείγματα). Ε μάλλον έχει ψωμί, ναί. Και θα εμπίπτει και στο γενικότερο πνεύμα της αργκοθόλωσης. Αναλαμβάνεις; εγώ εχω κάτι άλλα τρεχάματα σήμερα...

#34
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Ε, μην το κάνεις σήμερα κι εσύ ρε παιδί μου. Τέικ γιόρ τάιμ. Αυτό το λήμμα θέλει εσένα, που τα ομπρελιάζεις / θεωρητικοποιείς πολύ ωραία αυτά τα θεωρητικά (ζητήματα).

#35
iron

το θέμε το λήμμα αμέ!

#36
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Ωραία. Να αναλάβεις τον παπά τότε. Ξέρεις εσύ.

#37
iron

το πουλάκι μού λέει όμως ότι τόχεις σχεδόν έτοιμο το λημματάκι... (μη με μπλέκεις με παπάδες εμένανε...) :)

#38
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Να αλλάξεις πουλί το συντομότερο. Αυτό που έχεις σου δίνει λάθος πληροφ. :-Ρ

#39
patsis

Μπράβο ρε Χτήνε για τα "καθαρά (ποτήρια)"! Το λέω κι εγώ, μου το κόλλησε ο αδερφός μου ο οποίος μάλλον το πήρε από ταβερνειακές συζητήσεις αλλά σε μερικούς ακούγεται παράταιρο.

Δε μου λες τώρα, να σε λέμε Χτήνος δηλαδή;

#40
ΣτοΔγιαλοΧτηνος

Ωχου μωρέ, όπως θες λέγε με :-Ρ

Σοβαρά τώρα, σ' αυτά ο Βικ είναι κλάσεις ανώτερος από μένα, νομίζω πως το λήμμα είναι δική του δουλειά.