#1
σφυρίζων

Για να τα συγκεντρώνουμε. Κάνω μια αρχή:

  • Το άρθρο «Δεν υπάρχει» Εψιλον, Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2009

  • Κουτί Πανδώρας 1

  • Κουτί Πανδώρας 2

  • Paper που παρουσιάστηκε από ημέτερους ακαδημαϊκούς στο Ohio State.

  • Πολλές αναφορές στο ιστολόγιο του σύσσλανγκου sarant.

  • Άπειρα εγχώρια και διεθνή ιστολόγια με πάντα εγκωμιαστικά για το σαητόστ λόγια. Χαρακτηριστικό παράδειγμα:

The Urban Dictionary wishes it was both as entertaining and as erudite as slang.gr. Seriously, for all the shaggy dog stories and obscenity and made up words over there, slang.gr has some serious linguistic analysis going on. There are reasons why slang.gr has done better than Urban Dictionary: its format encourages longer definitions, and it has a much smaller and more focussed community behind it. It's sort of a blog vs a microblog approach to online lexicography.

Hellenisteukontos

Αν εξαιρέσουμε την μεταξύ μας κριτική / αυτοκριτική, δεν έχω πετύχει ούτε μια αναφορά τρίτου που να αποκαλεί το σάη άκυρο, αναξιόπιστο ή ο,τινανικό.


#2
vikar

Αν εξαιρέσουμε την μεταξύ μας κριτική / αυτοκριτική, δεν έχω πετύχει ούτε μια αναφορά τρίτου που να αποκαλεί το σάη άκυρο, αναξιόπιστο ή ο,τινανικό.

Ξανά: ότι δέν υπάρχει ονλάιν, δέν σημαίνει οτι δέν υπάρχει. Εγώ εχω ακούσει πολλές εύτοχες (αρνητικές) κριτικές απο τρίτους. Επίσης, σ' αυτά που παραθέτεις γίνεται ήδη σοβαρή κριτική που πονάει.

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα δέν είναι να κορνιζάρουμε στο φόρουμ τις όποιες θετικές κριτικές. Το θέμα είναι οτι το σάιτ είχε μείνει ενπολλοίς στάσιμο εδώ και χρόνια. Και κυρίως, οτι οσονούπω θά 'ναι καλό να σηκώσουμε τα μανίκια και ν' ανέβουμε μαξιλαράκι.

#3
σφυρίζων

Στάσιμο ως προς τι;
Τι ακριβώς σημαίνει με την έκφραση ανεβαίνω μαξιλαράκι;

#4
σφυρίζων

(αλλά καλύτερα αν αφήσουμε το νήμα αυτό να είναι τόπος λινκοράφησης)

#5
vikar

Στάσιμο ως προς τι;

Τά 'χουμε πεί σε χίλια άλλα μέρη.

Τι ακριβώς σημαίνει με την έκφραση ανεβαίνω μαξιλαράκι;

Εννοώ «ανεβαίνω επίπεδο (το οποίο και κατοχυρώνω, δέν θα ξαναπέσω)», παρμένο απ' το παλιό εκείνο τηλεπαιχνίδι με κάτι εκατομμύρια... Πρό Κρίσης μιλάμε... Δικιά μου μόνο κουβέντα είναι, ή σηκώνει καταχώριση;

#6
soulto

"Slang.gr: ελληνική γλώσσα που σπαρταράει σε ένα από τα απολαυστικότερα σάϊτ του ελληνικού ίντερνετ"
(Συνομιλία με τους δημιουργούς ενός on line λεξικού με τα λήμματα μιας αργκό που αέναα αλλάζει.) Πηγή: lifo.gr

#7
barbarosa

:-)Αχ, μου έφτιαξε τη νύχτα σήμερα!(7.56μμ γράφει το ρολόι)... Νά'σαι καλά βρε Σούλτω... Όλοι κάνουμε τον αγώνα μας, αλλά στους παλιούς που αναστήσανε το σαη και με πχιότητα λημμάτων και με ποσότητα,κούδες!

#8
soulto

Το αναστήσανε όπως το λες, με ποιότητα και ποσότητα. Τώρα πού είναι;

#9
Khan

Αυτό έχει ποσταριστεί/ σχολιαστεί; Δεν θυμάμαι...

#10
vikar

Ναί βρε, λίγο πιο πάνω η σούλτο.